CZYM JEST LEAN MANAGEMENT?
W roku 1990 James Womack i Daniel Jones wyruszyli w światową podróż, aby promować swoją książkę: “Maszyna, która zmieniła świat “. Podczas tej podróży organizowali oni seminaria na temat efektywnej metody produkcji realizowanej przez Toyota Company. James Womack i Daniel Jones nazwali ten sposób pracy: Lean Production (szczupła produkcja).
Teorię stojącą za tą metodą opisali później Womack i Jones w swojej książce „Lean Thinking” (w Polsce wydana pod tytułem „Lean Thinking- Szczupłe myślenie”.).
W praktyce te metodologie Lean Thinking i narzędzia są często przejmowane pod różnymi nazwaminp Lean Management, Lean Manufacturing itp. Jako The Lean Six Sigma Company, uważamy, że termin Lean Management (szczupłe zarządzanie) najlepiej oddaje szerokie spektrum metod i narzędzi Lean.
LEAN MANAGEMENT KONTRA MUDA.
Szczupłe zarządzanie jest metodologią zapewniająca bezproblemowy i szybki tok działań wytwarzających wartość dodaną podczas procesu. Efektywny przebieg procesu jest jej istotą – wszystko, co spowalnia proces to Muda (japońskie określenie marnotrawstwa), czyli wszelkie działania nieprzyczyniające się do wytwarzania wartości dodanej w procesie. Rozróżniamy czynności z wartością dodaną (VA), biznesową wartość dodaną (BVA) i marnotrawstwa (NVA).
Krótko mówiąc: Lean Management jest metodą, która kreuje efektywny przebieg procesu poprzez eliminację działań, niewytwarzających wartości dodanej (muda).
7 RODZAJÓW MARNOTRAWSTWA
W teorii szczupłego zarządzania przyjęto 7 rodzajów działań, które nie tworzą wartości dodanej:
- Transport
- Zapasy
- Zbędny ruch
- Oczekiwanie
- Nadprocesowość (zbyt trudne, nadmiernie skomplikowane) –
- Nadprodukcja (zbyt dużo lub zbyt szybko)
- Defekty, braki
Organizacje, które działają według metodologii Lean Management, skupiają się na redukcji marnotrawstwa do wstępnie zdefiniowanego i osiągalnego optimum.
5 KROKÓW WOMACKA
Metodologia Lean Management zawiera obejmujący 5 etapów model eliminacji marnotrawstwa i optymalizacji procesów biznesowych.
- Zdefiniowanie wartości
- Mapowanie strumienia wartości
- Stworzenie ciągłego przepływu
- Stworzenie systemu „zasysania”
- Dążenie do doskonałości
LEAN W SŁUŻBIE PRZEMYSŁOWI
7 rodzajów marnotrawstwa wydaje się mieć większe zastosowanie w produkcji, ponieważ marnotrawstwa są tutaj łatwiej zauważalne niż w procesach usługowych. Zapasy mogą być policzone w magazynie, a czas oczekiwania może zostać zmierzony podczas postoju linii produkcyjnej. Natomiast w przypadku usług marnotrawstwo może wydawać się mniej widoczne, ale z pewnością występuje w nie mniejszym nasileniu. Czyli sterty piętrzących się ofert, rachunków i zezwoleń mogą być postrzegane jako rodzaj marnotrawstwa nazywany „zapasami”. Ludzie wyczekujący w kolejce mogą być sklasyfikowani jako „oczekiwanie”, a faktury, po których następują noty kredytowe (faktury korygujące) są doskonałym przykładem „braków”.
KURSY Z DZIEDZINY LEAN MANAGEMENT: LEAN PRACTITIONER
Kursy stanowią połączenie praktycznej symulacji i teorii Lean Management. Uczestnicy optymalizują proces w oparciu o 5 zasad Womacka – poprzez zastosowanie teorii w praktyce uczestnicy doświadczą skuteczności i potęgi szczupłego zarządzania.
SZKOLENIE W ZAKRESIE LEAN SIX SIGMA
Jeśli chcesz zostać specjalistą lub ekspertem Six Sigma, określanych jako Yellow Belts, Green Belts, i Black Belts (żółte pasy, zielone pasy i czarne pasy) zapoznaj się z Przewodnikiem Kursów lub pobierz Katalog Szkoleń bądź przeczytaj o naszych kursach.
Chcesz wiedzieć więcej lub masz dodatkowe pytania?
Zamów nasz bezpłatny katalog.