Co to jest klasyczne zarządzanie projektami?

Co to jest klasyczne zarządzanie projektami?

Staranne planowanie, strukturalne zarządzanie i przestrzeganie ściśle określonych terminów… to są kilka kluczowych elementów klasycznego zarządzania projektami. Ale co dokładnie rozumiemy przez klasyczne zarządzanie projektami i czym ono jest? I jak to tradycyjne podejście się ma do nowocześniejszych metod zarządzania projektami? Czy jesteś doświadczonym menedżerem projektów czy właśnie rozpoczynasz swój pierwszy projekt, w tym artykule zabierzemy Cię w podróż przez podstawy zarządzania projektami, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Klasyczne zarządzanie projektami odnosi się do tradycyjnych metod i podejść do zarządzania projektami. To podejście miało swoje początki w latach 50. i 60. i od tego czasu ewoluowało i udoskonaliło się. Znanym przykładem klasycznej metody zarządzania projektami jest PRINCE2 (Projects IN Controlled Environments2). Klasyczne zarządzanie projektami często porównuje się do bardziej nowoczesnych metod, takich jak Agile, Scrum i Lean, które oferują większą elastyczność.

Klasyczne zarządzanie projektami: podejście ścisłe i linearnie

Klasyczne metody zarządzania projektami, takie jak PRINCE2, charakteryzują się głównie:

  • Linearnym podejściem: wykorzystuje się tu linearną i przewidywalną metodę, w której cały projekt jest planowany od początku do końca jeszcze przed jego rozpoczęciem.
  • Krok po kroku: projekt jest podzielony na klarownie zdefiniowane etapy, takie jak inicjacja, planowanie, realizacja i zakończenie. Każdy etap ma swoje konkretne cele i wymagania.
  • Ścisłą kontrolą: nacisk kładzie się na kontrolę i utrzymanie zaplanowanego harmonogramu. Jakiekolwiek zmiany w zakresie, harmonogramie czy kosztach muszą być starannie oceniane i zatwierdzane przed wprowadzeniem ich w życie.
  • Zarządzaniem ryzykiem: ryzyka są identyfikowane i zarządzane, ale podejście jest raczej reaktywne i skupia się na minimalizowaniu negatywnych wyników.
  • Klarownymi rolami i odpowiedzialnościami: role kierownika projektu, członków zespołu projektowego i zainteresowanych stron są jasno określone. Wprowadza się też surową hierarchię.
  • Ścisłą dokumentacją: nacisk kładzie się na szczegółową dokumentację, taką jak plany projektu, raporty i analizy.

Mimo licznych korzyści klasycznego zarządzania projektami, takich jak struktura, przewidywalność, obszerna dokumentacja i zarządzanie ryzykiem, te podejścia mają także swoje wady. Są często skomplikowane, mało elastyczne i generują dużo zbędnego obciążenia. Ponadto skupiają się zbyt mocno na procesach, a czasami tracą z oczu członków zespołu lub klienta.

Zapraszamy na szkolenia Black Belt i Green Belt

 

 

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG