LPS system lean dla firm budowlanych ktore odniesia sukces co to jest ostatni system planera lps i jak dziala w firmie

LPS system lean dla firm budowlanych ktore odniesia sukces co to jest ostatni system planera lps i jak dziala w firmie

Dla firmy budowlanej opóźnienie w oddaniu placu budowy, błędy budowlane i niedotrzymanie założonych budżetów stanowią bardzo duże ryzyko, które może nawet doprowadzić do bankructwa firmy lub Joint Venture.

Przyczyny tych problemów są znane ekspertom w branży: dlatego nie jest zaskakujące, że zawsze poszukiwano ustrukturyzowanego podejścia w celu zmniejszenia tego ryzyka.

Od początku XXI wieku uczeni Ballard i Howell wykorzystują zasady Lean do kodyfikacji nowego sposobu skutecznego zarządzania placami budowy.

Last Planner System® (pełna nazwa to Last Planner® System Kontroli Produkcji) to holistyczny system charakteryzujący procesy Lean, doskonale nadający się do koordynacji i optymalizacji organizacji projektu.

Mówimy zatem o budowaniu efektywnej współpracy w firmie według określonych kryteriów i maksymalizowaniu poziomu zaangażowania, analizy i zaangażowania.

Oparcie się na systemie holistycznym oznacza wykorzystanie wszystkich jego elementów w ustalonej kolejności; w przypadku LPS ważne jest zatem, aby nie wykorzystywać poszczególnych jego faz, lecz kierować się z góry ustaloną mapą koncepcyjną.

5 faz

System LPS opracowywany jest w pięciu fazach:

1. Utwórz harmonogram główny (obowiązek)

Chodzi o ustalenie planu generalnego, który będzie podstawą całego przepływu pracy.

Dlatego też działy firmy i wszelkie zaangażowane strony trzecie będą miały jedną wytyczną, której będą się trzymać, aby zbudować i wdrożyć projekt od 0 do 100%.

Na tym etapie ustalane są także cele cząstkowe, które mają zostać osiągnięte w danym okresie czasu oraz szczegóły każdego zadania.

2. Utwórz harmonogram faz (zasilanie)

Drugim krokiem jest zaplanowanie konkretnych etapów pracy i przydzielenie zadań poszczególnym działom, współpracownikom zewnętrznym i menadżerom.

To właśnie na tym etapie uzyskuje się bardziej precyzyjne wyobrażenie o czasie realizacji projektu, gdyż okaże się, ile czasu potrzeba każdemu zaangażowanemu elementowi na realizację swoich celów.

3. Przeprowadź sesję przygotowania do pracy (Wola)

Na tym etapie upewnia się, że każdy uczestnik posiada zasoby niezbędne do wykonania swoich zadań.

Odbywa się spotkanie, podczas którego omawiane są wszelkie spowolnienia lub przeszkody i rozpoczynane są pierwsze zadania średnioterminowe (zwykle realizowane w ciągu czterech do sześciu tygodni).

Do najczęstszych przyczyn utrudnień mogą należeć terminy dostaw niektórych materiałów lub brak dedykowanych maszyn: dlatego część zespołu skupi się na rozwiązaniu tego typu problemu.

To najlepszy sposób na uniknięcie nieoczekiwanych zdarzeń w trakcie realizacji projektu.

4. Cotygodniowe recenzje (Do)

Polega na cotygodniowych spotkaniach w celu zapewnienia spójności pracy i dotrzymania terminów.

Bez tych przeglądów ryzykujesz marnowaniem czasu i zasobów oraz niezidentyfikowaniem pojawiających się błędów lub spowolnień.

5. Codzienne spotkania edukacyjne (nauka)

 

Ostatnim etapem jest wyrażenie zgody na spotkanie kończące dzień.

W ten sposób minimalizowana jest liczba krótkoterminowych błędów, a realizacja codziennych zadań jest pod kontrolą.

Rzeczywiście, osią, wokół której obraca się system konstruowania projektów Lean, jest precyzyjne wyrobienie szczególnej dbałości o szczegóły, tak aby uniknąć nagromadzenia pracy, nieprzewidzianych zdarzeń lub, w najgorszym przypadku, przeszkód, które mogłyby poważnie zagrozić osiągnięciu końcowego rezultatu.
Korzyści z wprowadzenia LPS do firmy

Zgodnie z wartościami ciągłego doskonalenia i optymalizacji procesów wdrożenie narzędzia Lean jakim jest LPS niesie ze sobą kilka praktycznych korzyści:

Wyrównany przepływ

Na placu budowy, czy to dużej infrastruktury, czy skromniejszych obiektów, widzimy, że oprócz Generalnego Wykonawcy zaangażowane są także liczne ekipy budowlane różnych firm, a także długa lista dostawców materiałów i narzędzi niezbędnych do budowy. miejsce pracy.

System Last Planner pozwala wszystkim zaangażowanym podmiotom podążać jednym kierunkiem pracy i konfrontować się ze sobą w spójny sposób. Zatem nawet plan pracy rozwija się równolegle z realizacją projektu.

Ciągła aktualizacja i doskonały czas

Lider projektu będzie prowadził niezbędną dokumentację, aby zapewnić zgodność między działami, zapewniając czas na podjęcie działań w przypadku ewentualnych błędów i poinformowanie wszystkich zaangażowanych stron o zachodzących zmianach.

Inaczej mówiąc, mówimy o wyjątkowo jednorodnej komunikacji i rozwoju.

Dzięki temu można także mieć pod kontrolą postęp prac w sposób aktualny i realistyczny, bez fałszywych założeń.

Dzięki wdrożeniu LPS klienci docenią terminową realizację wszystkich etapów projektu!

Statystycznie potwierdzone wyniki

Metoda LPS ze swej natury generuje wskaźniki, które pokazują:

⦁ Procent realizacji planu i celów
⦁ Przyczyny błędów i braku postępu w projekcie
Przejrzystość i łatwe zrozumienie dla wszystkich działów

Oprócz stałej i spójnej wymiany informacji, zadaniem liderów projektu jest wyjaśnienie obranej ścieżki, aby uniknąć nieporozumień pomiędzy członkami uczestniczących zespołów.

W tym sensie jasne jest, że LPS jest metodą opartą na współpracy i opiera się na solidnej pracy grupowej; uczestniczący członkowie spotykają się na sesjach przeglądowych i wdrożeniowych zwanych „Sesjami Pull”.
Maksymalizacja efektywności LPS: jak z niego korzystać

Aby odnieść sukces w realizacji projektu z wykorzystaniem systemu Lean, należy wziąć pod uwagę 5 punktów:

⦁ Uzyskaj wsparcie od wyższej kadry kierowniczej i najwyższego kierownictwa
⦁ Zidentyfikuj i zaangażuj uznanych liderów w projekt
⦁ Zdefiniuj strategie wysokiego poziomu, takie jak sekwencje pracy, produkcja poza siedzibą firmy, wykorzystanie 5S, strategia ciągłego doskonalenia
⦁ Udostępnij zasady Lean zaangażowanym osobom
⦁ Wykorzystaj LPS jako narzędzie komunikacji, transferu wiedzy i ciągłego doskonalenia

Jeśli te środki ostrożności będą przestrzegane, integracja metody LPS da wyniki, które będą nie tylko zadowalające, ale i niesamowite.

Firma Lean Six Sigma Italia poprowadzi Cię precyzyjną i funkcjonalną ścieżką szkoleniową: jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć się obsługi systemu LPS, skontaktuj się z nami tutaj.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu black belt oraz green belt.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG