Czy szybsze jest tańsze?

Nasi klienci nie chcą tego szybciej, po prostu chcą tego dobrze za pierwszym razem!

Często słyszane wypowiedzi menedżerów, którzy mają wątpliwości co do wyboru projektów doskonalących. Stwierdzenie to może wynikać z wewnętrznej motywacji, by zarabiać więcej, robić więcej marży. Wielu menedżerów nadal uważa również, że szybsze działanie w pojedynkę jest możliwe przy większej liczbie osób (a zatem kosztuje). Codziennie udowadnia się, że jest odwrotnie.

Szybciej znaczy taniej!

Jak mogę zaoszczędzić na kosztach, gdy szybciej dostarczę mój produkt lub usługę? W projektach Lean Six Sigma uczymy się, że musimy następnie rozwinąć się od systemu „pchającego” do systemu „ciągnącego”. Ryzykujemy wtedy, że pracownicy są czasami bez pracy, a maszyny czasami stoją w miejscu. Jak to może być bardziej opłacalne?

Ukryta fabryka

Odpowiedź tkwi w tak zwanej „ukrytej fabryce”. Wszystkie te czynności, które trzeba wykonać, ponieważ nie możemy dostarczyć i/lub szybko zareagować. Brak „rezerwy mocy” na przyjęcie statystów zachęca. Prowadzi to do pilnych zamówień, zmian w harmonogramie, eskalacji, pilnych przesyłek i wielu (bardzo) niepotrzebnych konsultacji. Ta ukryta fabryka jest trudna do obliczenia, ale podjęto pewne uzasadnione próby, z których jedną chciałbym się z wami podzielić.

Zasada „szóstej potęgi” wpływu kosztów lub skrócenia czasu realizacji stanowi doskonałe narzędzie do szacowania oszczędności z wyprzedzeniem. Zasada ta została opracowana przez Francisco Tubino z „centrum produkcji szybkiej reakcji” i przetestowana w wielu projektach. To pokazało, że oszacowanie jest dość solidne w prognozie. To sprawiło, że zdecydowałem się zacząć stosować regułę.

Co zaoszczędzę, jeśli szybciej dostarczę produkty lub usługi?

Formuły, które mają zawierać:

MR * (współczynnik czasu realizacji) = podzielony oczekiwany PLT (czas realizacji procesu) przez bieżący PLT
CR (współczynnik kosztów) = podzielenie oczekiwanych kosztów przez bieżące koszty

Zasada „szóstej potęgi” MR = (CR)6

(*MR = Manufacturing Critical Path time ratio)

Przykład obliczenia:

Chcę zaoszczędzić 10% na kosztach zmiennych, o ile należy obniżyć PLT?

Odpowiedź: CR = 0,90 → MR = 0,906 → LR = 0,53 , a to oznacza, że ​​pożądane jest skrócenie czasu realizacji o 47%. W przybliżeniu: aby zaoszczędzić 10%, muszę skrócić o niemal połowę czas realizacji.

Co zaoszczędzę, jeśli obniżę obecny PLT o 75% (np. zamiast 20 dni roboczych tylko 5 dni).

Odpowiedź: LR = 0,25 → CR = 0,251/6 → 0.79, oznacza to, że oszczędność wynosi około 21%, jeśli mogę zmniejszyć PLT o 75%.

Zapytaj o szkolenie Lean Six Sigma

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG