Identyfikacja marnotrawstw w codziennych czynnościach domowych

Wszyscy znamy to uczucie- robisz coś od lat i zawsze przy tym czujesz, że całkowicie marnujesz swój czas. Zdarza się, że samo zadanie nie jest marnotrawstwem, ale sposób, w jaki go realizujemy jest pełen zbędnych, nieefektywnych czynności.

Lean Manufacturing mówi o “7 rodzajach marnotrawstwa”.  Często określanych przez wielu jako TIMWOOD (Transportation – zbędny transport, Inventory – nadmierne zapasy, Motion – zbędne ruchy itd.).  Podczas jednej z naszych ostatnich sesji szkoleniowych Lean bystra uczestniczka już pierwszego dnia szybko podchwyciła tę koncepcję. Jako młoda matka czwórki dzieci miała pełne ręce roboty, a tego konkretnego wieczora były one zajęte niekończącym się praniem.

Żmudny proces

Paraliżująca umysł monotonia zaczyna się od zebrania wszystkich oddzielnych stert brudnej bielizny, rozrzuconej po całym domu i zaniesienia tego wszystkiego do pralki na poddaszu.  Tutaj trzeba ponownie posortować pranie w oddzielne kupki. Ale to nie koniec wyszukiwania, przeglądania i sortowania! Czyste partie prania są ponownie gromadzone razem po wyjęciu z suszarki i/ lub linii technologicznej prania i transportowane z powrotem do jednej z sypialni, gdzie wszystko jest ponownie sortowane i rozdzielane na kupki według właścicieli.  Kupki te są znowu transportowane do sypialni poszczególnych domowników i ponownie sortowane, potem składane i na koniec umieszczane w szafkach i szufladach.

Nasza prymuska stwierdziła, że w rzeczywistości wzięła do ręki i odłożyła tę samą sztukę odzieży ponad 12 razy w ciągu całego procesu zbierania, transportowania i sortowania. To nie może być prawdą, że chodzi o tylko jedno pranie!!!

Uszczuplij moją szafę!

Teraz mając okazję do zastosowania Lean w końcowym teście, postawiła sobie za cel skrócenie o połowę czasu, który poświęca przerzucaniu odzieży tam i z powrotem. Przetestowała nowy system rozdzielania wsadów do pralki według domowników i była zaskoczona, że zmniejszyła ilość etapów gromadzenia, transportowania i sortowania o dwie trzecie.

Zainspirowana swoim własnym, osobistym zwycięstwem w batalii przeciwko domowej harówce ona i jej zespół dali nurka w procesy wydziałowe z niezachwianym zaufaniem.

Niezależnie od tego, czy to jest pranie, czy też procesy w miejscu pracy, to czy potrafisz rozpoznać marnotrawstwo w wystarczający sposób, by móc coś z tym zrobić?

Zapytaj o szkolenie Lean Six Sigma

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG