Lean Management – TPS i Six Sigma

Toyota Lean Management – TPS i Six Sigma The Lean Six Sigma Company

Wprowadzenie do Lean Management

Lean Management to filozofia zarządzania, która skupia się na eliminowaniu marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu procesów produkcyjnych. Jest to podstawowa koncepcja systemu produkcyjnego Toyoty (Toyota Production System), który został opracowany przez Taiichi Ohno. Lean Management opiera się na 14 zasadach, które są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w produkcji. System produkcyjny Toyoty, znany również jako Toyota Production System, jest uznawany za jeden z najefektywniejszych systemów produkcyjnych na świecie. Dzięki Lean Management, organizacje mogą osiągnąć wyższą jakość produktów, redukcję kosztów oraz zwiększenie efektywności operacyjnej.

Lean Management w odniesieniu do Toyota Production System (TPS) i Six Sigma.

Lean Management znane także Lean Enterprise lub Lean Thinking jest filozofią stojącą za strukturą ciągłego doskonalenia opracowaną przez Toyotę. W Toyocie Lean Management jest faktycznie częścią szerszego systemu produkcyjnego Toyoty (Toyota Production System). Ogólnie mówiąc, Lean Management jest strukturą zarządzania, jak również kulturą organizacyjną, w której każdy z pracowników dąży do maksymalizacji wartości klienta. Ważne w Lean Management jest to, że organizacja ma dążyć do płynności, innymi słowy do procesu przebiegającego bez przerw. Lean Management – TPS i Six Sigma

Lean Management może być także opisane jako „kultura ciągłego doskonalenia”, chociaż można argumentować, że to raczej wynik płynności przebiegu procesu niż cel sam w sobie. W Toyocie odkryto, że przerwy mogą być skategoryzowane w siedmiu rodzajach tak zwanego „marnotrawstwa” Do siedmiu rodzajów marnotrawstwa należą:

  1. Transport
  2. Zapasy
  3. Zbędny ruch
  4. Oczekiwanie
  5. Nadprodukcja
  6. Nadprocesowość
  7. Defekty (wady)

Jeżeli żaden z tych rodzajów marnotrawstwa już nie występuje, to płynność przebiegu procesu została osiągnięta. W praktyce jedynym wynikiem jest minimalizacja marnotrawstwa, ponieważ jego całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe.

LEAN MANAGEMENT A TOYOTA PRODUCTION SYSTEM (TPS)

System produkcyjny Toyoty, którego częścią jest Lean Management, idzie dalej niż samo ciągłe doskonalenie. Narzędzia i metody Lean Manufacturing są kluczowe dla wdrożenia Lean Management w organizacji. Taiichi Ohno opracował ogólną koncepcję firmy w latach 50. i 60. XX wieku, tworząc Toyota Production System, który miał na celu eliminację marnotrawstwa oraz zwiększenie efektywności. Toyota ma 14 zasad zarządzania, które należą do kategorii 4P (People, Process, Philosophy i Problems – ludzie, proces, filozofia i problemy). Sukces Toyoty w stosowaniu Lean wykracza zatem poza skupianie się wyłącznie na ciągłym doskonaleniu. Tam, gdzie Lean Management jest odpowiedzią na wzrost jakości i redukcję kosztów, Toyota Production System jest szerszą strategią w zakresie zarządzania operacyjnego.

Narzędzia i metody Lean Manufacturing

Narzędzia i metody Lean Manufacturing są kluczowe dla wdrożenia Lean Management w organizacji. Obejmują one takie narzędzia jak: Standaryzacja, Zarządzanie Wizualne, System Ssący (pull), Kanban, przepływ jednej sztuki (One – Piece Flow), Heijunka, SMED. Standaryzacja pomaga w utrzymaniu spójności procesów, Zarządzanie Wizualne umożliwia szybkie identyfikowanie problemów, a System Ssący (pull) i Kanban pomagają w zarządzaniu zapasami i produkcją na żądanie. Przepływ jednej sztuki (One – Piece Flow) i Heijunka (wyrównywanie produkcji) minimalizują marnotrawstwo, a SMED (Single-Minute Exchange of Die) skraca czas przezbrojeń. Te narzędzia i metody są oparte na koncepcji ciągłego doskonalenia i eliminowania marnotrawstwa, co jest fundamentem Lean Manufacturing.

Zasady i cele Lean Management

Zasady Lean Management są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w produkcji. Obejmują one takie zasady jak: ciągłe doskonalenie, eliminacja marnotrawstwa, dostarczanie wysokiej jakości produktów, rozwijanie potencjału pracowników, redukcja kosztów i elastyczność produkcji. Ciągłe doskonalenie (Kaizen) polega na nieustannym dążeniu do poprawy procesów, eliminacja marnotrawstwa koncentruje się na usuwaniu wszelkich działań, które nie dodają wartości, a dostarczanie wysokiej jakości produktów jest kluczowe dla zadowolenia klienta. Rozwijanie potencjału pracowników poprzez szkolenia i zaangażowanie w procesy produkcyjne jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu. Cele Lean Management obejmują osiągnięcie najwyższej jakości produktów, redukcję kosztów i zwiększenie efektywności operacyjnej.

Wdrożenie Lean Management w organizacji

Wdrożenie Lean Management w organizacji wymaga gruntownego zrozumienia pracy i sytuacji w organizacji. Obejmuje ono takie kroki jak: analiza procesów produkcyjnych, identyfikacja marnotrawstwa, wdrożenie narzędzi i metod Lean Manufacturing, szkolenie pracowników i monitorowanie postępów. Analiza procesów produkcyjnych pozwala na zidentyfikowanie obszarów wymagających poprawy, a identyfikacja marnotrawstwa umożliwia eliminację działań, które nie dodają wartości. Wdrożenie narzędzi i metod Lean Manufacturing, takich jak Kanban czy Zarządzanie Wizualne, pomaga w optymalizacji procesów. Szkolenie pracowników i ich zaangażowanie w procesy produkcyjne są kluczowe dla sukcesu wdrożenia. Monitorowanie postępów pozwala na bieżące dostosowywanie działań i utrzymanie ciągłego doskonalenia. Wdrożenie Lean Management wymaga również silnego zaangażowania zarządu i pracowników, aby osiągnąć długoterminowe korzyści.

Produkcja i system zarządzania produkcją

Produkcja i system zarządzania produkcją są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w Lean Management. Obejmują one takie elementy jak: planowanie produkcji, zarządzanie zapasami, kontrola jakości i zarządzanie dostawami. Planowanie produkcji pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów, zarządzanie zapasami minimalizuje koszty magazynowania, a kontrola jakości zapewnia dostarczanie produktów o wysokiej jakości. Zarządzanie dostawami jest kluczowe dla utrzymania płynności produkcji i terminowości dostaw. System zarządzania produkcją powinien być oparty na koncepcji ciągłego doskonalenia i eliminowania marnotrawstwa, co pozwala na osiągnięcie wyższej efektywności operacyjnej i zadowolenia klienta.

OSIĄGANIE SUKCESU Z LEAN MANAGEMENT

Toyota Production System (TPS), którego częścią jest Lean Management, idzie dalej niż tylko ustawiczne doskonalenie. Taiichi Ohno, twórca systemu, odegrał kluczową rolę w opracowaniu efektywnych metod produkcji i koncepcji Lean Management. Toyota stosuje 14 zasad zarządzania, które mogą być postrzegane jako część 4P (People, Process, Philosophy i Problems – ludzie, proces, filozofia i problemy). TPS idzie dalej niż skupianie się na ustawicznym doskonaleniu z wykorzystaniem Lean. Podczas gdy Lean Management zapewnia lepszą jakość i oszczędności kosztów, to Toyota Production System jest szerszą strategią zarządzania.

Podczas gdy Lean ma swoje początki w Toyocie, Six Sigma powstało w Motoroli i General Electric. Motorola opracowała strukturę projektu Six Sigma, a General Electric dodało swoją strukturę organizacji. Lean i Six Sigma idealnie do siebie pasują. Obie metody dążą do osiągnięcia najwyższego poziomu jakości i zadowolenia klienta. Innymi słowy, koncentrują się zarówno na kliencie, jak i procesie.

Lean Management z reguły będzie się skupiało na doskonaleniu krótkich cyklów, a Six Sigma wykorzystuje podejście oparte na projekcie. Połącz Lean i Six Sigma w swojej organizacji i twórz kulturę bieżącego (a nawet codziennego) lub opartego na projekcie, doskonalenia.

Czy już wiesz jak rozumieć Lean Management w odniesieniu do Toyota Production System (TPS) oraz Six Sigma?

Jeśli chcesz zostać specjalistą lub ekspertem Six Sigma, określanych jako Yellow Belt, Green Belt, Black Belt (żółte pasy, zielone pasy i czarne pasy) przeczytaj o naszych kursach

Chcesz wiedzieć więcej lub masz dodatkowe pytania?

Zamów nasz bezpłatny katalog.

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Courses where 'Lean Management – TPS i Six Sigma' is part of the program

Want to know more about Lean Management – TPS i Six Sigma? Visit the product pages of the following courses...

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG