Co to jest GREEN BELT?

Co to jest GREEN BELT?

W żargonie zawodowym Lean Six Sigma często słyszy się o różnych „pasach”. Znajdziesz pasy w każdym kolorze spektrum, ale co właściwie oznacza dany kolor pasa? Pasy wskazują na pewien poziom wiedzy. Pokazują, na jakim poziomie dana osoba może stosować metodologię Lean Six Sigma.

Green Belt wskazuje, że praktyk posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby samodzielnie realizować projekty w ramach działu. Od poziomu Green Belt, można oczekiwać, że praktyk posiada wymaganą wiedzę w zakresie bieżących lub codziennych inicjatyw doskonalenia (Lean) jak również doskonalenia opartego na projektach (Six Sigma). Zwróć uwagę, że kolory pasów (Belty) mogą odnosić się tylko do poziomów Six Sigmy i Lean Six Sigmy (zgodnie z ISO 18404 i ISO 13053). Dla Lean odpowiednie są tylko: Lean Practitioner, Lead Leader oraz Lean Expert.

Czego nauczysz się podczas kursu Green Belt?

Dobry kurs Lean Six Sigma Green Belt poświęci czas na tematy takie jak model DMAIC , cykl PDCA, 5 kroków Womack, 7+1 rodzajów marnotrawstwa itp. Ponadto omówione zostaną narzędzia, takie jak mapowanie strumienia wartości, analiza trybów i skutków awarii ( FMEA ), Poke Yoke i wiele innych.

Istotą tego, czego się uczysz, jest uzasadnianie „twierdzeń”. Nauczysz się wskazywać możliwości doskonalenia i realizować je za pomocą danych i faktów. Nie będziesz już pracował w oparciu o swoje „przeczucia”. Szczególną siłą naszego kursu Green Belt jest to, że możesz również zrealizować projekt. Pod opieką doświadczonego (Master) Black Belta dowiesz się, jak wykorzystać nowo nabytą wiedzę i umiejętności w praktyce w swoim środowisku pracy.

Jaki jest przykładowy projekt Green Belt?

Projekty Green Belt są bardzo zróżnicowane, po prostu każdy proces, który można ustandaryzować, można usprawnić. Przykładem projektu Green Belt jest skrócenie czasu realizacji danego procesu. Na przykład ubieganie się o konkretną licencję zajmuje dwa miesiące od początku do końca. Jako Green Belt przeanalizujesz ten proces. Zidentyfikujesz gdzie można znaleźć marnotrawstwa w tym procesie, usuniesz je z procesu i utrzymasz tylko te etapy procesu, które mają wartość dodaną. To typowy przykład projektu Lean.

Z drugiej strony projekt Six Sigma będzie znacznie bardziej skoncentrowany na jakości wyników procesu. W naszym przykładzie zmniejszenie liczby licencji z błędami w druku poprzez poszukiwanie pierwotnych przyczyn tych błędów. Po zidentyfikowaniu przyczyn źródłowych Ty i Twój zespół zdecydujecie o sposobie postępowania prowadzącym do maksymalnego zysku przy najniższych kosztach. Doprowadzi to do realizacji projektu pilotażowego, który podniesie poziom przetwarzania w całym dziale.

Jakie korzyści przynoszą projekty Green Belt?

Po tym jak trenowaliśmy tysiące uczestników kursu podczas ich praktycznych zadań (projektów), korzyści płynące z projektu Green Belt są dla nas przewidywalne. Ogólnie rzecz biorąc, można śmiało powiedzieć, że większość uczestników naszych kursów będzie dążyła do osiągnięcia korzyści z projektu w wysokości co najmniej 75 000 zł. Często te korzyści są widoczne już kwartał po rozpoczęciu (czasami nawet pierwszego) projektu. Projekty mają zazwyczaj czas realizacji od trzech do sześciu miesięcy. Realizując dwa do czterech projektów rocznie, roczny zysk w wysokości od 150 000 do 300 000 zł jest realistycznym celem.

Należy zauważyć, że na czas realizacji projektu ma wpływ „dojrzałość”  Lean Six Sigma danej organizacji. Czy metodologia ta jest już powszechnie stosowana, czy też zaczynasz jako pierwszy? Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej dojrzała organizacja, tym szybciej będzie w stanie czerpać korzyści. Pokazuje to również, jak potężna jest ta metodologia; im więcej osób może ją stosować, tym bardziej będzie ona skuteczna.

Czy jako Green Belt będę mógł poprawić swoją karierę lub szanse na zatrudnienie?

Badania pokazują, że certyfikacja Green Belt jest coraz częściej poszukiwana w ogłoszeniach o pracę i choć z pewnością będzie to zależało od takich czynników takich jak doświadczenie
i staż pracy, to kwalifikacja ta będzie prowadziła do lepszych możliwości kariery. Przejrzyj ogłoszenia o pracę w internecie, aby zweryfikować to co  mówimy!

Możliwe jest również zrobienie kolejnego kroku w ramach metodologii Lean Six Sigma. Możesz zdecydować się na kurs Black Belt . Jako Black Belt będziesz musiał jeszcze jeszcze dokładniej przyjrzeć się procesom, dzięki czemu będziesz miał jeszcze większy wpływ na swoją organizację. Black Belts to osoby, które prowadzą projekty i są pełnoetatowymi specjalistami w dziedzinie ciągłego doskonalenia, pracującymi w kilku działach w organizacji.

Tygodniowy program pracy Green Belta

Ogólnie rzecz biorąc, Green Belt poświęca około 20% swojego czasu na inicjatywy związane z ciągłym doskonaleniem. Zwykle nie jest to praca w pełnym wymiarze godzin, ale zastępuje cześć dotychczasowych działań. Z tego powodu Green Belt może często „przejąć” procesy, które są mu znane w pewien sposób, czyniąc podejście dwukrotnie bardziej efektywnym.

Twoja rola jako Green Belt będzie miała dwie strony. Oprócz własnych inicjatyw i projektów dotyczących własnego środowiska pracy lub działu, będziesz miał możliwość uczestniczenia w projektach Black Belt. Projekty te zazwyczaj dotyczą  wszystkich działów organizacji. W ten sposób projekty są bardziej efektywne i mogą znaleźć rozwiązania dla bardziej złożonych problemów całej organizacji.

Takie szerokie zastosowanie Green Belt wymaga szczególnych umiejętności. Na przykład umiejętności zarządzania, ustrukturyzowane podejścia do pracy, ale także przeprowadzania bardzo ukierunkowanych sesji burzy mózgów z zespołem lub tworzenie zaangażowania oraz zdolności do dogłębnego zrozumienia procesów organizacyjnych. Z tego powodu wszystkie te umiejętności zostaną omówione podczas naszego kursu.

Chcę zostać Green Beltem

Chcesz zrobić kolejny krok i zostać Green Beltem, dzięki naszemu kursowi Green Belt. Zajrzyj na naszą stronę naszego produktu, aby uzyskać więcej informacji i zapisz się na kurs!

Zobacz więcej na: https://www.theleansixsigmacompany.pl/szkolenia-green-belt/

Zapytaj o szkolenie Lean Six Sigma

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG