Japoński termin oznaczający operatora-dostawcę, znany również jako nartnik lub wodny pająk w języku angielskim, „Mizusumashi”. Główne zadanie Mizusumashi lub Wodnego Pająka polega na zapewnieniu, że materiały są dostarczane tam, gdzie i kiedy są potrzebne. Przygotowuje wózek z zamówieniami dla operatora montażu, aby operator mógł skoncentrować się na własnym dodawaniu wartości i przyczynić się do ogólnej wyższej produktywności. Nadmiar ruchu, zapasów i transportu to również marnotrawstwo. Mizusumashi pomaga w jego kontrolowaniu, koncentrując się na bieżących wymaganiach.
Metodologia Mizusumashi:
- Ustanowienie pozycji Wodnego Pająka lub operatora-dostawcy.
- Ustalenie ról, odpowiedzialności i celów zgodnych z celem Mizusumashi.
- Pamiętaj, że rola Wodnego Pająka lub operatora-dostawcy jest bardzo ważna, ponieważ ich cele są również ukierunkowane na skrócenie czasu realizacji procesu i redukcję marnotrawstwa.
- Wodni pająki są odpowiedzialni za uzupełnianie materiałów w miejscu użycia, transportowanie materiałów z Lean supermarketów do obszaru produkcyjnego. Są również odpowiedzialni za przepływ informacji, który inicjuje wszystkie uzupełnienia.
- Tworzenie tras i harmonogramu dla dostaw Mizusumashi, co ustanowi standardowy proces.
W ramach metodologii Lean Supermarket i Milk Run. Nie pozwól, aby linia produkcyjna się zatrzymywała, ponieważ system Mizusumashi może być najlepiej wykorzystany w systemie Kanban. Trasa musi być przejrzysta i mieć trochę przestrzeni bez jakichkolwiek zatrzymań dla płynnego przepływu. Wodni pająki powinni łączyć pusty wózek, zbierając odpowiednie Kanbany. Wodni pająki muszą znać procesy operacji, które wspierają. Ta wiedza pomaga im identyfikować wszelkie nieefektywności.
Korzyści Mizusumashi:
- Eliminacja bezczynnych operacji.
- Redukcja marnotrawstwa ruchu i transportu.
- Poprawa produktywności.
- Zmniejszenie ilości zapasów WIP na różnych stanowiskach.
- Aktualny status zapasów WIP.
Najlepszym aspektem Mizusumashi jest to, że jest to narzędzie systemocentryczne, a nie osobocentryczne, w tym sensie, że cała praca koncentruje się wokół efektywności systemu. Ma to znaczenie, ponieważ nie jest dopuszczalne, aby Mizusumashi wykonywał kilka półpustych rund, nie dostarczając materiału do wszystkich stanowisk pracy, obsługując tylko te kilka stanowisk, które tego potrzebują. Aby zoptymalizować swoje obwody dostaw, skonsultuj się z programem szkoleniowym na temat Mizusumashi.
Zapraszamy na szkolenie Black Belt i Green Belt
Chcesz wiedzieć więcej lub masz dodatkowe pytania?
Zamów nasz bezpłatny katalog.