Artykuł został przetłumaczony ze strony: https://www.theleansixsigmacompany.be/blog/success-stories/de-theory-of-constraints-aan-het-werk-tijdens-de-coronacrisis/
Jego autorem jest Lien Vermeulen – trener Lean Six Sigma w belgijskim oddziale firmy.
Teraz, gdy koronawirus opanował nasz kraj, obserwujemy zastój wielu działań gospodarczych, a jednocześnie zauważamy znacznie większą presję na nasz obecny system opieki zdrowotnej. Obecnie wielu pracowników medycznych bardzo ciężko pracuje, aby stłumić efekty koronakryzysu. Jednak do pełnego sukcesu są potrzebne jeszcze odpowiednie czynniki zewnętrzne. Czy wszyscy jak najczęściej zostają w domu? Czy badani są chorzy? Czy w szpitalach jest wystarczająca liczba miejsc? Pomyśl o ludziach, ale także o łóżkach, maskach na twarz i sprzęcie ochronnym? I czy wszystkie te środki można wykorzystać w taki sposób, aby każdy chory był leczony równie dobrze i jak najszybciej?
Z początkiem marca zaczęły pojawiać się coraz większe wątpliwości, czy odpowiedź na te pytania nadal będzie zdecydowanie tak. Zaczęliśmy widzieć, że liczba pacjentów z „koroną” w Belgii będzie rosła wykładniczo. Rząd zdecydował się podjąć drastyczne kroki w celu ustabilizowania tego wzrostu (#flattenthecurve), a tym samym ograniczenia presji na nasze szpitale. To bez wątpienia dobry ruch, ale oczywiście szpitale muszą również być w stanie zorganizować się w taki sposób, aby można było zarządzać gwałtownym wzrostem. W tym miejscu sprawdza się jedna z popularnych teorii, czyli teoria ograniczeń Goldratta, znana również jako teoria wąskiego gardła.
W oparciu o naszą własną wiedzę i po konsultacji z dwoma naszymi obecnymi studentami podyplomowego Lean Six Sigma Black Belt w Artevelde University College, a mianowicie Zeff Cosemans (koordynator katastrof w szpitalu Maas & Kempen) i Ingrid Roosen (koordynator ds. Jakości i odchudzania w szpitalu uniwersyteckim w Antwerpi), w tym artykule przedstawiamy konkretne opracowanie teorii ograniczeń (TOC) w opiece zdrowotnej podczas kryzysu koronowego.
W książce „The Goal” E. Goldratt opisał szkodliwy wpływ procesu wąskiego gardła na przepływ produkcji. Składowanie towarów w stanie wstrzymania, zarządzanie rosnącymi zapasami, przeładowanie, wydłużające się czasy realizacji i związana z tym frustracja zarówno pracowników, jak i klientów to przykłady symptomów, które można bezpośrednio przypisać zasadzie wąskiego gardła. Opierając się na pięciu prostych krokach, Goldratt opracował podejście do systematycznej identyfikacji i eliminacji wąskich gardeł w procesach. Stosowanie tych kroków jest obecnie bardzo wyraźnie widoczne w działaniach, jakie sektor opieki zdrowotnej i rządy podjęły w celu zarządzania rosnącą presją procesu opieki zdrowotnej. Przeczytaj poniżej, jak dokładnie to zostało zrobione.
Krok 1 – Zidentyfikuj wąskie gardło
Dowiedz się, które procesy mają największy czas oczekiwania lub zaległości.
Szpitale mają obecnie wystarczające możliwości przyjmowania pacjentów i zapewniania opieki dostosowanej do pacjenta. Stopniowo pojawia się jednak problem, gdy np. więcej pacjentów wymaga tlenoterapii lub wymaga intensywnej opieki medycznej niż jest obecnie na OIOM-ie (Oddziale Intensywnej Terapii). Utrata wyszkolonego personelu z powodu zachorowania może również zwiększyć presję w niektórych punktach. Naszymi wąskimi gardłami są miejsca, które powodują najdłuższy czas oczekiwania, zaległości lub chaos w procesie.
Konkretne lokalizacje, które ostatecznie mogą stanowić wąskie gardło w procesie opieki, to na przykład oddział ratunkowy, intensywna terapia i oddział przyjęć na COVID-19. Nie można wykluczyć, że pojawią się tutaj niedobory, które spowolnią proces. Odkąd stanęliśmy w obliczu nowego wirusa, na przykład na początku tego kryzysu, liczba testów, a tym samym cała pojemność testowa, była ograniczona. Tak jak wiele rzeczy, których mamy wystarczająco dużo, dostępnych w stabilnych czasach, jest teraz nagle ograniczona. Pomyśl o wystarczającej przestrzeni fizycznej, łóżkach, respiratorach, personelu z odpowiednim doświadczeniem, takim jak intensywna terapia, pielęgniarki ratunkowe, pielęgniarki z ostrego dyżuru, anestezjologowie, interniści lub pneumolodzy. Nawet ważne zapasy osobistego wyposażenia ochronnego, takie jak fartuchy, okulary ochronne, rękawiczki, alkohol do rąk i maski na usta, mogą się teraz wyczerpać.
Krok 2 – Wykorzystaj przepustowość wąskiego gardła
Utrzymuj wąskie gardła, aby zapewnić ciągłość procesu.
Podejmuje się różne środki, aby uniemożliwić szpitalom świadczenie opieki dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Na przykład określa się na poziomie krajowym, ile łóżek na OIOMie jest potrzebnych w Belgii, biorąc pod uwagę średni LoS (Length of Stay – długość pobytu) pacjentów. Ta prognoza jest oparta na danych predykcyjnych opartych między innymi na krzywych regionów poważnie dotkniętych, takich jak Lombardia (Włochy) i Wuhan (Chiny). Ponadto ustala się niezbędną liczbę opiekunów przypadających na grupę zawodową i podejmuje się różne działania w celu zapewnienia wystarczającej ilości masek na usta do intensywnej terapii. W ten sposób przyjmowanie chorych nigdy nie jest zagrożone. Krótko mówiąc, zapewniamy, że odpowiednie zasoby są przydzielane do odpowiednich wąskich gardeł, tak aby proces opieki mógł być kontynuowany przez cały czas.
Krok 3 – Dostosuj procesy do wąskiego gardła
Szanuj szybkość wąskiego gardła, ponieważ decyduje o szybkości procesu.
Aby złagodzić napływ pacjentów, na przykład organizowane są kampanie zachęcające do dystansowania się od społeczeństwa, a lekarze pierwszego kontaktu zakładają punkty segregacyjne. Hashtagi, takie jak # stay @ home i #flattenthecurve, docierają do całej populacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Rząd podejmuje niezbędne środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, a Federalna Służba Zdrowia i Centrum Kryzysowe codziennie informują o rozwoju sytuacji. Dzięki tym środkom i działaniom rozprzestrzenianie się jest opóźnione, zmniejszamy presję na sektor opieki zdrowotnej, a szpitale nadal mogą opiekować się wszystkimi pacjentami.
Na podstawie modelu matematycznego szpitale codziennie oceniają swój personel na nadchodzące dni i dostosowują liczbę łóżek w razie potrzeby. Na przykład w szpitalu Maas & Kempen jedna część oddziału została początkowo zamknięta dla ośmiu pacjentów z koronami, następnie pełny oddział z dwudziestoma, następnie dwa oddziały, na których jeden oddział przyjmuje podejrzanych pacjentów, a jeden oddział potwierdzone przypadki.
Krok 4 – Popraw wąskie gardło
Zwiększ przepustowość wąskiego gardła, ponieważ zwiększa wydajność całego procesu.
Tylko poprawa wąskiego gardła poprawi przepustowość procesu. Na przykład pojemność szpitali zwiększa się poprzez udostępnienie dodatkowych łóżek: wszystkie planowe interwencje są odkładane, a mniej pilne konsultacje są odwoływane. Podejmowane są również inicjatywy na większą skalę w celu zwiększenia przepustowości. Weźmy na przykład Chiny, gdzie właśnie w ten sposób budowane są nowe szpitale, lub Madryt, gdzie sale konferencyjne służą jako dodatkowy szpital.
Bliżej domu, w Szpitalu Uniwersyteckim w Antwerpii, sytuacja jest obecnie dobrze opanowana, ale już opracowano plan rozwiązania możliwego problemu z łóżkiem. W przypadku wzrostu potrzeb i pojawienia się problemu, oddział intensywnej opieki medycznej (OIT) zostanie przekształcony w „covidowy” oddział intensywnej terapii (OIT). Inne oddziały, takie jak Oddział Post Anesthesia Care Unit (PACU) i Medium Care Unit (MCU), są następnie wyposażane jako OIOM, aby zwiększyć całkowitą pojemność łóżek na OIT. W ten sposób w razie potrzeby mogą szybko się przełączać, aby zwiększyć wydajność.
Załóżmy, że pomimo powyższych interwencji nadal osiągnięta jest bezwzględna maksymalna liczba łóżek, pacjenci mogą być przenoszeni do innych dużych szpitali lub ośrodków uniwersyteckich. W ten sposób odciąża się wąskie gardło przeciążonego szpitala, a pojemność innego szpitala, która nie została jeszcze optymalnie wykorzystana, zostaje lepiej wykorzystana.
Personel taki jak lekarze i pielęgniarki przekwalifikowuje się na personel OIOM, a personel paramedyczny jest wzywany, na przykład, do wnoszenia próbek do laboratorium lub przekazywania materiałów. Umieszczenie zapasów magazynowych bliżej również oszczędza czas transportu, dzięki czemu więcej pacjentów jest sprawdzanych w tym samym czasie. Dlatego też szpitale również organizują swoje miejsca pracy tak, jak to tylko możliwe, ponieważ każda sekunda liczy się przy optymalizacji wąskiego gardła. W szpitalu Maas & Kempen odnowili nawet respiratory, aby móc wentylować od dwóch do czterech pacjentów jednocześnie za pomocą jednego urządzenia. To więcej niż podwojenie zdolności przy stosunkowo niewielkiej, ale sprytnej interwencji.
Krok 5 – Wróć do kroku pierwszego
Celem jest ciągłe doskonalenie: nieustanna identyfikacja i optymalizacja wąskich gardeł.
Poprawa lub nawet usunięcie wąskiego gardła automatycznie tworzy nowe wąskie gardło. Dlatego na przykład personel szpitala Maas & Kempen również spotyka się codziennie o godzinie 10:00 i 15:00, aby omówić obecne i wszelkie nowe wąskie gardła i ponownie podjąć działania. I planują to robić aż do ostatniego pacjenta! Dziękuję!
Chcielibyśmy w szczególności podziękować Zeffowi Cosemansowi, koordynatorowi ds. Katastrof w szpitalu Maas & Kempen oraz Ingrid Roosen, koordynatorowi ds. Jakości i odchudzania w szpitalu uniwersyteckim w Antwerpii za pomoc w opracowaniu tego artykułu. To był zaszczyt wykorzystać swoją wiedzę, aby wirtualnie zajrzeć za kulisy sektora opieki zdrowotnej podczas obecnego kryzysu zdrowotnego. Bądź bezpieczny!
Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.
POBIERZ NASZ KATALOG