Shigeo Shingo biografia i książki

 

Shigeo Shingo (1909 – 1990) był japońskim inżynierem przemysłowym specjalizującym się w kontroli jakości. Jest znany z różnych koncepcji technik jakościowych, takich jak Poka Yoke (zapobieganie błędom), Mistake Proofing, SMED (Single-Minute Exchange of Dies) i Just in Time Production. Shigeo Shingo jest również uważany za twórcę koncepcji Jidoka. Jego wkład w doskonalenie jakości miał znaczący wpływ na zachodnie podejścia do produkcji.

Biografia Shigeo Shingo

Shigeo Shingo urodził się w Sagie, w Japonii. Najpierw uczęszczał do Saga Technical High School, a następnie studiował inżynierię przemysłową w Yamanashi Technical College, gdzie ukończył studia w 1930 roku.

Po studiach rozpoczął pracę jako technik w Taipei Railway Factory. W tym czasie Shingo był odpowiedzialny za mierzenie efektywności procesów produkcyjnych, w tym pracowników.

Szybko zauważył, że proces produkcyjny nie maksymalizował jeszcze swojej wydajności, a zatem nie działał efektywnie. Shingo postanowił więc zbadać i wypróbować różne sposoby optymalizacji produkcji. Jego sukcesy w Taipei Railway Factory były początkiem wszystkiego, z czego jest dziś znany.

W 1943 roku Shigeo Shingo pracował jako kierownik produkcji w fabryce Amano w Yokohamie. Jego praca była bardzo ceniona, ponieważ podwoiła wydajność fabryki.

W 1945 roku, po II wojnie światowej, Shigeo Shingo rozpoczął pracę jako konsultant w Japanese Management Association. W tej roli doradzał różnym branżom i fabrykom, jak poprawić zarządzanie i procesy produkcyjne. Przykładami firm, z którymi współpracował, są Mazda i Mitsubishi Heavy Industries.

W krótkim czasie Shigeo Shingo opracował koncepcję kontroli jakości, takie jak Single-Minute Exchange of Dies (SMED), którą stworzył w 1950 roku.

Niedługo potem, w 1961 roku, stworzył również koncepcję Poka Yoke. Początkowo Poka Yoke nie była w pełni rozwinięta, ale w 1967 roku Shigeo Shingo opracował ją tak, że eliminowała wszelkie błędy.

W latach 50. Shigeo Shingo otrzymał ofertę pracy w firmie Toyota, gdzie był odpowiedzialny za prowadzenie szkoleń, które miały na celu skrócenie czasu produkcji oraz eliminację zarówno ludzkich, jak i maszynowych błędów w jednej z maszyn Toyoty.

To umożliwiło mu zmierzenie i analizę systemu produkcyjnego Toyoty. W wyniku swoich badań Shigeo Shingo opublikował książkę „A Study of the Toyota Production System”.

Jego praca i wkład były wyjątkowe, co zwiększyło świadomość publiczną na ten temat. Dlatego w 1970 roku Shigeo Shingo otrzymał Medal Żółtej Wstążki. Nagroda ta przyznawana jest osobom, które poprzez swoje zaangażowanie i wytrwałość podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych stają się publicznymi wzorami do naśladowania.

Około 1977 roku Shigeo Shingo ustalił, że aby osiągnąć zero defektów w procesie operacyjnym, kluczowe jest uwzględnienie ludzkiego aspektu w dynamice fabryki. Jest to coś, czego inni inżynierowie mechanicy wcześniej nie zauważali, a co on wziął pod uwagę.

Shigeo Shingo przeprowadził się w 1980 roku do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie japońskie samochody właśnie pojawiły się na amerykańskim rynku i przewyższały amerykańskie samochody zarówno pod względem jakości, jak i ceny.

Shigeo Shingo był jedną z niewielu osób w Stanach Zjednoczonych, które rozumiały japoński system kontroli jakości, dlatego przetłumaczył książkę „A Study of the Toyota Production System” na język angielski. Ponieważ japońska koncepcja jakości była w Stanach Zjednoczonych w dużej mierze nieznana, popularyzował te koncepcje dalej.

Shigeo Shingo wygłaszał również wykłady i pomagał amerykańskim oraz europejskim firmom we wdrażaniu technik jakości w ich procesach produkcyjnych. Napisał także kilka książek i artykułów na temat produkcji.

Praca Shigeo Shingo została uznana w Stanach Zjednoczonych. Dlatego stworzono Nagrodę Shingo jako hołd dla Shigeo Shingo. Nagroda ta jest przyznawana osobom, które wyróżniły się w dziedzinie produkcji. Jego praca miała również wpływ na nowoczesne fundamenty produkcji, które są obecnie powszechnie stosowane.

Cytaty Shigeo Shingo

  • „Istnieją cztery cele doskonalenia: łatwiej, lepiej, szybciej i taniej. Te cztery cele pojawiają się w tej kolejności.”
  • „Doskonalenie zwykle oznacza robienie czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy.”
  • „Najbardziej niebezpieczny rodzaj marnotrawstwa to marnotrawstwo, którego nie rozpoznajemy.”
  • „Lean to sposób myślenia, a nie lista rzeczy do zrobienia.”
  • „Ci, którzy nie są niezadowoleni, nigdy nie zrobią postępu.”
  • „Kiedy kupujesz banany, chcesz tylko owocu, a nie skórki, ale musisz zapłacić także za skórkę. To marnotrawstwo. I to ty, klient, nie powinieneś płacić za marnotrawstwo.”
  • „Nieustanny potok pytań 'dlaczego’ jest najlepszym sposobem na przygotowanie umysłu do przebicia się przez zawoalowane myślenie spowodowane stanem obecnym. Używaj go często.”
  • „Czy jesteś zbyt zajęty, aby się doskonalić? Często spotykam się z odmową od osób, które mówią, że są zbyt zajęte i nie mają czasu na takie działania. Staram się odpowiadać takim osobom: popatrz, przestaniesz być zajęty albo kiedy umrzesz, albo kiedy firma zbankrutuje.”
  • „Nawet najlepszy pomysł może stać się bez znaczenia w pośpiechu do osądu. Aby ocenić, czy pomysł jest wykonalny, musimy zerwać więzy z obecną sytuacją i znaleźć równowagę między konstruktywną krytyką a osądem. W tej równowadze odkryjemy kluczowe dane do realizacji naszych pomysłów.”
  • „Najlepszym podejściem jest wykrywanie i eliminowanie problemów tam, gdzie zakłada się, że ich nie ma.”

Publikacje i książki

  • 2017: The sayings of Shigeo Shingo: Key strategies for plant improvement, Routledge.
  • 1996: Quick changeover for operators: the SMED system, Productivity Press.
  • 1994: Construction of a human full-length cDNA bank, Gene, 1502, 243-250.
  • 1992: The Shingo Production Management System: Improving Process Functions Manufacturing & Production, Productivity Press.
  • 1989: A study of the Toyota production system: From an Industrial Engineering Viewpoint, CRC Press.
  • 1988: Non-stock production: the Shingo system of continuous improvement, CRC Press.
  • 1987: The saving of Shigeo Shingo.
  • 1986: Zero quality control: Source inspection and the poka-yoke system, CRC Press.
  • 1985: A revolution in manufacturing: the SMED system, CRC Press.
  • 1982: Study of ‘Toyota’ Production System from Industrial Viewpoint, Japan Management Association.
  • 1981: The Toyota production system, Tokyo: Japan Management Association, 52.

1977: Fundamental principles of lean manufacturing, Enna Products Corporation.

Chcesz wiedzieć więcej lub masz dodatkowe pytania?

Zamów nasz bezpłatny katalog.

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG