Taiichi Ohno – Człowiek, który myślał odwrotnie

Taiichi Ohno – Człowiek, który myślał odwrotnie

„Dlaczego nie ułatwić pracy i uczynić jej bardziej interesującą, aby ludzie przestali się pocić? Styl Toyoty nie polega na osiąganiu wyników poprzez ciężką pracę. To system, który nie ogranicza kreatywności ludzi. Pracownicy nie przychodzą do Toyoty, aby pracować, przychodzą tam, aby myśleć.” 

Taiichi Ohno (1912 – 1990) jest ojcem systemu produkcyjnego Toyoty (TPS) i jednym z głównych architektów rewolucji organizacyjnych w przemyśle. Stworzył innowacyjny system oparty na zasadach „just-in-time” (JIT), jidoka oraz na nowych zasadach zarządzania, które stanowią pierwsze historyczne warstwy Lean manufacturing. Swoje teorie Taiichi skonsolidował w jednej z najważniejszych książek dotyczących Lean, „Toyota Production System: Beyond Large-Scale Production and Management”.

60 lat w Toyocie

„Koszty nie istnieją po to, aby je obliczać. Koszty istnieją po to, aby je zredukować.”

Po zdobyciu dyplomu inżyniera, rozpoczął swoją pierwszą karierę zawodową w fabryce tkackiej. W 1943 roku przeszedł z przemysłu tekstylnego do motoryzacyjnego, dołączając do Toyoty, gdzie odbył swoją drugą i ostatnią karierę zawodową, trwającą 60 lat.

Toyota była wtedy małą firmą. W 1948 roku jej produkcja wynosiła 30 samochodów i 300 ciężarówek. W 1950 roku trudności ekonomiczne zmusiły banki do narzucenia masowych zwolnień 1600 pracowników.

W odpowiedzi na to, Ohno opracował system produkcyjny Toyoty. Dzięki swoim zdolnościom inżynierskim oraz wytrwałemu i zdecydowanemu charakterowi, w 1975 roku został wiceprezesem największego na świecie producenta samochodów.

W 1978 roku, w wieku 66 lat, zrezygnował z wszelkich stanowisk operacyjnych, pozostając jednak doradcą zarządu do 1982 roku. Zmarł 28 maja 1990 roku w Toyota City.

Konkurencja z Amerykanami

W czasie swojej pracy w Toyocie, Ohno poświęcał swoje siły na rywalizację z Amerykanami, opracowując alternatywne metody do tayloryzmu i fordyzmu. Musiał jednak radzić sobie z ograniczonymi zasobami finansowymi i demograficznymi. W tym celu inspirował się pracami Amerykanina W. Edwardsa Deminga, szczególnie jego koncepcją koła oraz rozróżnieniem klientów zewnętrznych i wewnętrznych.

Taiichi określał siebie jako człowieka zdolnego do „myślenia odwrotnie”. Jego metoda różniła się całkowicie od amerykańskiej: podczas gdy Amerykanie stawiali na oszczędności wynikające z nadprodukcji, Japończycy skupiali się na produkcji dostosowanej do niskich kosztów.

Anegdota

Taiichi Ohno urodził się 29 lutego 1912 roku, co czyni go „dzieckiem przestępnym”. Licząc jego wiek według występowania tej daty, w 2012 roku miałby 20 lat.

Chcesz wiedzieć więcej lub masz dodatkowe pytania?

Zamów nasz bezpłatny katalog.

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG