Lean Six Sigma – przykład zastosowania 2

Naszą misją jest wyszkolenie jak największej grupy specjalistów Lean Six Sigma i umożliwienie ich organizacjom zdobycia przewagi konkurencyjnej. Aby umożliwić specjalistom Lean Six Sigma wnoszenie wkładu do najlepszych organizacji, pomagamy im z niezbędnymi umiejętnościami udokumentowanymi w CV. To, co robimy, nie pozostaje niezauważone. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy Państwu nasze przykłady projektów.

Poznaj kolejną porcję praktycznych przykładów naszych projektów. Dziś motoryzacja, administracja publiczna, ubezpieczenia.

Szybkie innowacje w branży motoryzacyjnej

Ten projekt Lean Six Sigma miał miejsce w organizacji, która produkuje paski dociskowe do przekładni samochodowych. Dział rozwoju zajmuje się testowaniem prototypów, które muszą spełniać specyfikacje klienta. Aby szybko reagować na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, potrzebne są szybkie innowacje. Średni czas realizacji od początku wykonania prototypu do dostawy to 61 dni roboczych. Można to zrobić wydajniej! Dlatego właśnie w grę wchodzi Lean Six Sigma. Aby faktycznie skrócić czas realizacji, projekt został zmapowany ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, utworzono organizację projektową, opracowano mapę strumienia wartości i wykorzystano dane. Przeanalizowano wszystkie pomiary prototypów. Wyniki porównano ze sobą i wyjaśniono przyczyny. Cały projekt został zaprezentowany i zrecenzowany podczas wydarzenia kaizen. W ten sposób czas realizacji został skrócony o 20%. W imieniu The Lean Six Sigma Company: gratulujemy tego fantastycznego wyniku!

Ciekawi Cię lekcje wyciągnięte przez naszego ucznia? Oto one: przekonują ludzi, tworzą wsparcie wśród interesariuszy i analizują właściwe dane.

Skrócenie czasu realizacji w Gminie Rotterdam

Gmina Rotterdam jest odpowiedzialna za rejestr kluczowych adresów i budynków. Ta administracja jest prowadzona przez dział podstawowej informacji. W przypadku przetworzenia nieprawidłowych danych zostanie zgłoszony wniosek o ich poprawienie. Niestety w 2015 roku napłynęły skargi i prośby o skrócenie czasu przetwarzania tych danych. W rezultacie wyznaczono aktualny czas realizacji i co byłoby realistyczne, gdyby proces został zoptymalizowany. Postanowiono skrócić czas realizacji z 30 dni roboczych do maksymalnie 10 dni roboczych. Podejmij się tego wyzwania, czas na działanie!

Zaletą jest to, że departament miał już wydarzenie Kaizen na początku tego roku i dlatego jest zaznajomiony z tą sprawą. Dzięki zebraniu zespołu ludzi podjęto właściwe kroki: prezentację o Lean Six Sigma, określono cel projektu, omówiono problem i zbadano możliwe przyczyny. Następnie sporządzono VSM obecnej sytuacji, analizę danych na podstawie danych historycznych i określono ulepszenia w sesjach. Mając te informacje, sporządzono plan wdrożenia, opracowano tablicę doskonalenia z zarządzaniem wizualnym i dostosowano instrukcje pracy. Cały dział został poinformowany o projekcie poprzez newsletter.

Po wdrożeniu wszystkich propozycji usprawnień dane zostały ponownie przeanalizowane. Analiza wykazała, że ​​osiągnięto poprawę z 30 dni roboczych do 4 dni roboczych. Cel został w dużej mierze osiągnięty. Jak doszło do tego sukcesu? Między innymi poprzez zawieranie jasnych umów w zespole projektowym i pracownikach, ciągłe zwracanie uwagi i przekonywanie nas, dlaczego to robimy, usuwanie strachu z pracowników i ciągłe zaskakiwanie ulepszaniem i wyznaczaniem celów.

Projekt „Robimy to szybciej”

Przetwarzanie dokumentów to dział usprawniający w dużym towarzystwie ubezpieczeń zdrowotnych. Klient wewnętrzny wyraził chęć skrócenia czasu realizacji faktur otrzymywanych fizycznie. To życzenie zostało spełnione i narodził się projekt „Robimy to szybciej”. Czas realizacji zostaje skrócony z 48 godzin do 24 godzin. Ale czego do tego potrzebujesz? A jak dokładnie to robisz? Projekt ten natychmiast rozpoczął się od wprowadzenia Lean Six Sigma. Zespół projektowy rozpoczął pracę z różnymi narzędziami Lean Six Sigma, takimi jak: CTQ, SIPOC i VSM. Szybko okazało się, że długi czas oczekiwania spowolnił proces. Sporządzono diagram przyczynowo-skutkowy. Aby znaleźć potencjalne rozwiązania, przeprowadzono burzę mózgów z członkami projektu oraz kilkoma planistami i osobami zajmującymi się indeksowaniem. Zapisano tu różne pomysły. W oparciu o wstępne badania przesiewowe zrezygnowano z szeregu rozwiązań. Oceniono możliwe zagrożenia pozostałych rozwiązań, wykonano FMEA i sporządzono macierz decyzyjną. Optymalne rozwiązanie zostało przeprowadzone w trybie pilotażowym. Ostatecznie osiągnięto poprawę o 80%! Czas realizacji skrócił się z 31 godzin do 6 godzin.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami, dzięki którym możesz zbudować kulturę ciągłego doskonalenia i wdrażać codzienne usprawnienia.

Przeczytaj o naszych kursach, zapoznaj się z Przewodnikiem Kursów lub pobierz Katalog Szkoleń.

Zapytaj o szkolenie Lean Six Sigma

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG