Podstawy Poka Yoke – wszystko, co musisz wiedzieć

Metodologia Lean Six Sigma oferuje wiele narzędzi do ulepszania procesów. Aby ułatwić rozpoczęcie pracy z tymi narzędziami, postanowiliśmy przedstawić te najbardziej przydatne. W tym artykule omówimy „Poka Yoke”, narzędzie, które może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników nawet przy stosunkowo niewielkim nakładzie inwestycyjnym.

Zacznijmy od pytania: „Czym jest Poka Yoke?”. Poka Yoke to termin pochodzący z języka japońskiego, który tłumaczy się jako „zabezpieczenie przed błędami” lub „zapobieganie błędom”. Jest to technika stosowana w przemyśle, inżynierii, ale także w sektorze usług, mająca na celu zapobieganie występowaniu błędów podczas procesu.

Poka Yoke ma na celu uczynienie procesu tak prostym, że staje się niemożliwe popełnienie błędu. Tę prostotę można osiągnąć dzięki użyciu urządzeń, metod lub procesów, które pomagają zapewnić, że produkty/usługi są tworzone lub dostarczane bez wad. Poprzez redukcję błędów, Poka Yoke pomaga poprawić jakość, obniżyć koszty i oczywiście zwiększyć wydajność.

Jaka jest historia Poka Yoke?

Poka Yoke został opracowany przez japońskiego inżyniera Shigeo Shingo gdzieś w latach 60. XX wieku, podczas pracy w firmie Toyota Motor Corporation. Zauważył on, że większość wad w procesie produkcyjnym nie wynikała z awarii maszyn, ale z błędów popełnianych przez ludzi. Postanowił znaleźć sposoby zapobiegania tym błędom. Shingo opracował system urządzeń i technik zapobiegających pomyłkom, które mogły wykrywać i zapobiegać błędom zanim spowodowały wady w produkcie finalnym.

Podejście Shingo do zapobiegania pomyłkom było przełomowe, ponieważ stanowiło fundamentalnie różny sposób myślenia o kontroli jakości i doskonaleniu procesów. Podkreślało zapobieganie zamiast wykrywania, myślenie systemowe zamiast indywidualnej winy oraz ciągłe doskonalenie zamiast statycznych procesów.

Można śmiało powiedzieć, że te idee mają głęboki wpływ na branżę produkcyjną i pomagają wielu organizacjom w łatwy sposób doskonalić swoje operacje i usługi.

Czy Poka Yoke nadal jest ważny?

Z pewnością, Poka Yoke nadal oferuje swoim użytkownikom wartościowe narzędzie do poprawy jakości i produktywności zarówno w środowiskach produkcyjnych, jak i usługowych. Mimo że istnieją inne narzędzia i techniki, Poka Yoke pozostaje aktualnym i sprawdzonym podejściem do zapobiegania błędom/wadom przed ich wystąpieniem.

Jednym z powodów jest to, że Poka Yoke jest stosunkowo prostym podejściem; jest łatwe do zrozumienia i wdrożenia. Nie wymaga skomplikowanej technologii ani specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu jest bardzo dostępne dla szerokiego spektrum organizacji.

Innym powodem, dla którego Poka Yoke pozostaje ważny, jest to, że opiera się na zasadach, które są ponadczasowe i uniwersalne. Idea zapobiegania błędom i wadom przed ich wystąpieniem jest dość fundamentalna dla kontroli jakości, a techniki stosowane w Poka Yoke opierają się na głębokim zrozumieniu ludzkiego zachowania i przyczyn błędów.

Poka Yoke: na co zwrócić uwagę

Istnieją pewne powszechne pułapki, na które warto zwrócić uwagę, gdy zaczynamy korzystać z Poka Yoke. Na przykład, chociaż technologia może pomóc w wdrożeniu Poka Yoke, ważne jest, aby nie polegać na niej zbyt bardzo. Pamiętaj, że celem Poka Yoke jest zapobieganie występowaniu błędów, a nie tylko ich wykrywanie. Ważne jest zastosowanie kombinacji technik, w tym pomocy wizualnej, list kontrolnych i czujników.

Zawsze podejdź do Poka Yoke z myślą o ludziach, ponieważ jest najbardziej skuteczny, gdy pracownicy aktywnie uczestniczą w procesie. Upewnij się, że angażujesz pracowników podczas identyfikowania potencjalnych błędów oraz podczas opracowywania lub wdrażania rozwiązań. To nie tylko poprawia skuteczność technik, ale również kształtuje poczucie posiadania przez pracowników udziału w procesie i zaangażowania. Podobnie, Poka Yoke jest skuteczne tylko wtedy, gdy wszyscy w organizacji rozumieją, jak działa i jak go używać. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie szkolenie pracownikom na wszystkich szczeblach. Obejmuje to nie tylko szkolenie w zakresie samych technik, ale także w zakresie identyfikowania potencjalnych błędów oraz myślenia w kontekście ciągłego doskonalenia.

Podobnie jak Lean lub Lean Six Sigma, Poka Yoke nie jest jednorazowym wysiłkiem, a jego stosowanie nie jest jednorazowym rozwiązaniem. Wymaga ciągłego monitorowania i doskonalenia, aby być skutecznym w dłuższej perspektywie. Ważne jest regularne sprawdzanie skuteczności zastosowanych narzędzi i dostosowywanie ich w razie potrzeby, z naciskiem na kulturę ciągłego doskonalenia w całej organizacji.

Wreszcie, ważne jest, aby upewnić się, że Poka Yoke jest zgodny z ogólnymi celami biznesowymi organizacji. Oznacza to zrozumienie, w jaki sposób Poka Yoke może pomóc organizacji osiągnąć swoje cele i zapewnienie, że wszyscy w organizacji pracują na rzecz tych celów. W przeciwnym razie Poka Yoke może być postrzegany jako kolejna inicjatywa bez wyraźnego celu.

Jak rozpocząć pracę z Poka Yoke

Próg rozpoczęcia pracy z Poka Yoke jest stosunkowo niski. Oprócz uczestnictwa w szkoleniu Poka Yoke i nauki od eksperta, można postępować według poniższych kroków, aby samodzielnie wykorzystać metodę zapobiegania błędom.

Po pierwsze, rozpocznij od identyfikacji procesów, które są najbardziej podatne na błędy w Twojej organizacji. Można to zrobić poprzez analizę danych, obserwację procesów, rozmowę z pracownikami itp.

Po zidentyfikowaniu procesów, które chcesz poprawić, przeprowadź analizę zapobiegającą błędom. Polega to na identyfikacji potencjalnych błędów i ich przyczyn. Można to zrobić dość przypadkowo, ale istnieją narzędzia, takie jak mapy procesów, diagramy Ishikawy i analiza trybu awarii i skutków (FMEA), które mogą pomóc w bardziej strukturalnym sposobie identyfikacji potencjalnych obszarów problemowych.

Po zidentyfikowaniu potencjalnych błędów możesz rozpocząć wdrażanie technik Poka Yoke. Mogą to być listy kontrolne, pomoc wizualna i czujniki. Wybierz techniki, które są najbardziej odpowiednie dla Twojej organizacji i procesu, nad którym pracujesz. Na przykład, czujnik nie powinien ostrzegać, że półka jest pusta, ale powinien ostrzegać, gdy półka jest prawie pusta, co wywoła akcję zamówienia i uzupełnienia zapasów, eliminując czas przestoju, który normalnie by wystąpił.

Ponownie, ważne jest, aby zaangażować pracowników w proces wdrażania Poka Yoke. To oni często mają najwięcej wglądu w potencjalne błędy i mogą dostarczyć cenne informacje zwrotne na temat skuteczności stosowanych technik.

Na koniec, po wdrożeniu technik Poka Yoke, monitoruj ich skuteczność i dostosowuj je, jeśli jest to konieczne. Ciągłe doskonalenie procesów jest kluczem do osiągnięcia długoterminowego sukcesu z Poka Yoke.

Jeśli czujesz się bardziej komfortowo z „uczeniem się” przed „robieniem”, możemy polecić szkolenie online Poka Yoke od The Productivity Company: tpc.education/en/lean-six-sigma/poka-yoke/

Jesteśmy ciekawi, czy ktoś ma jakieś wskazówki typu „żałuję, że nie wiedziałem tego, zanim zacząłem”, daj nam znać w komentarzach.

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG