Dowiedz się więcej:

Co oznacza Green Belt?

Co oznacza Green Belt?

W profesjonalnym żargonie Lean Six Sigma często słyszysz różne pasy/belty. Znajdziesz paski w każdym kolorze spektrum, ale co właściwie oznacza dany kolor pasaa? Pasy wskazują na pewien poziom wiedzy. Pokazują, na jakim poziomie można zastosować metodologię Lean Six Sigma.

Green Belt wskazuje, że praktyk posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby samodzielnie realizować projekty w ramach departamentu. Począwszy od poziomu Green Belt, można oczekiwać, że praktyk posiada wymaganą wiedzę w zakresie bieżących lub codziennych inicjatyw doskonalenia (Lean) oraz doskonalenia opartego na projektach (Six Sigma).

Czego nauczysz się podczas kursu Green Belt?

Dobry kurs Lean Six Sigma Green Belt spędzi czas na tematach takich jak model DMAIC, cykl PDCA, 5 kroków Womack, rodzaje marnotrawstw 7+1 i inne. Ponadto omówione zostaną narzędzia, takie jak mapowanie strumienia wartości, analiza trybów i skutków awarii (FMEA), Poke Yoke i wiele innych.

Sednem tego, czego się uczysz, jest uzasadnianie „tez”. Nauczysz się wskazywać możliwości poprawy i realizować te możliwości na podstawie danych i faktów. Wiesz, że nie pracujesz już w oparciu o „przeczucie”. Szczególną siłą naszego kursu Green Belt jest to, że możesz również wykonać projekt. Trenowany przez doświadczonego (Master) Black Belta nauczysz się, jak wykorzystać nowo nabytą wiedzę i umiejętności w praktyce w swoim środowisku pracy.

Jaki jest przykład projektu Zielonego Pasa?

Projekty Green Belt są bardzo zróżnicowane, po prostu dlatego, że każdy proces, który można znormalizować, można ulepszyć. Przykładem projektu Green Belt jest skrócenie czasu realizacji konkretnego procesu. Na przykład złożenie wniosku o konkretną licencję trwa dwa miesiące. Jako GB będziecie przyglądać się temu procesowi. Zidentyfikujesz „gdzie” można znaleźć marnotrawstwa/opóźnienia w tym procesie, usuniesz je z procesu i zachowasz tylko te etapy procesu, które mają wartość dodaną. To typowy przykład projektu Lean.

Z drugiej strony projekt Six Sigma byłby znacznie bardziej skoncentrowany na jakości wyników procesu. W naszym przykładzie zmniejszenie liczby licencji z błędami drukowania poprzez poszukiwanie głównych przyczyn tych błędów. Po zidentyfikowaniu przyczyn źródłowych, Ty i Twój zespół zdecydujecie o drodze naprzód prowadzącej do maksymalnego zysku przy najniższym koszcie. Doprowadzi to do projektu pilotażowego, który podniesie poziom przetwarzania całego działu.

Jakie korzyści przynoszą projekty Green Belt?

Po „coachingu” tysięcy uczestników kursu podczas ich praktycznych zadań (projektów), korzyści płynące z projektu Green Belt są dla nas przewidywalne. Ogólnie można śmiało powiedzieć, że większość uczestników naszych kursów będzie dążyła do osiągnięcia korzyści z projektu w wysokości około 50000 zł rocznie. Często te korzyści są widoczne już kwartał po rozpoczęciu (czasami nawet pierwszego) projektu. Projekty mają zazwyczaj czas realizacji od trzech do sześciu miesięcy. Realizując od dwóch do czterech projektów rocznie, roczny zysk w wysokości od 100 000 do 200 000 zł rocznie jest realistycznym celem.

Należy zauważyć, że na czas realizacji projektu wpływa „dojrzałość” organizacji Lean Six Sigma. Czy ta metodologia jest już powszechnie stosowana, czy też zaczynasz jako pierwszy? Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej dojrzała organizacja, tym szybciej będzie mogła czerpać korzyści. Pokazuje również, jak potężna jest ta metodologia; im więcej osób będzie mogło z niego korzystać, tym będzie skuteczniejsze.

Czy jako Green Belt będę mógł poprawić swoją karierę lub szanse na zatrudnienie?

Badania pokazują, że certyfikacja Green Belt jest coraz bardziej poszukiwana w ogłoszeniach o pracę i chociaż z pewnością będzie zależeć od takich czynników, jak doświadczenie i staż pracy, kwalifikacje będą prowadzić do lepszych możliwości kariery. Przeglądaj ogłoszenia o pracę w itnernecie, aby sprawdzić, co Ci mówimy!

Możliwe jest również wykonanie kolejnego kroku w ramach metodologii Lean Six Sigma. Możesz zdecydować się na kurs Black Belt. Jako Black Belt będziesz musiał jeszcze bardziej dogłębnie przyjrzeć się procesom, co ma jeszcze większy wpływ na Twoją organizację. Black Belts to osoby, które prowadzą projekty i są pełnoetatowymi specjalistami w zakresie ciągłego doskonalenia, którzy pracują w kilku działach w organizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, Green Belt poświęca około 20% swojego czasu na inicjatywy ciągłego doskonalenia. Zwykle nie jest to praca na pełen etat, ale zastąpi część dotychczasowych czynności. Z tego powodu Green Belt może często „przejąć” procesy, z którymi jest zaznajomiony, w taki sposób, że podejście to jest podwójnie skuteczne.

Twoja rola jako Green Belt będzie miała dwie strony. Oprócz własnych inicjatyw i projektów związanych z własnym środowiskiem pracy lub działem, będziesz miał możliwość uczestniczenia w projektach Black Belt. Projekty te zwykle działają w różnych działach organizacji.

Dzięki temu projekty są bardziej efektywne i mogą znaleźć rozwiązania dla bardziej złożonych problemów całej organizacji.

To szerokie zastosowanie Zielonego Pasa wymaga szczególnych umiejętności. Na przykład umiejętności zarządzania, ustrukturyzowane podejście do pracy, ale także przeprowadzanie bardzo skoncentrowanej burzy mózgów z zespołem lub tworzenie zaangażowania i umiejętność dogłębnego zrozumienia procesów organizacyjnych. Z tego powodu wszystkie te umiejętności zostaną omówione podczas naszego kursu.

Chcę zostać Zielonym Pasem

Chcesz zrobić kolejny krok i zostać Zielonym Pasem, podążając za naszym kursem Zielonego Pasa? Zajrzyj na naszą stronę produktu, aby uzyskać więcej informacji i zapisz się na kurs! https://www.theleansixsigmacompany.pl/szkolenia-green-belt/

Zapytaj o szkolenie Lean Six Sigma

  • DD ukośnik MM ukośnik RRRR
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

 

Zapoznaj się z naszym katalogiem, aby uzyskać pełny obraz naszych kursów szkoleniowych.

POBIERZ NASZ KATALOG